Czy wiesz ile osób angażuje się w pracę na lotnisku? Choć personel w samolocie jest ograniczony do niezbędnego minimum, tak naprawdę przed wejściem do samolotu, za bezpieczeństwo pasażerów odpowiada cały sztab ludzi. Jednym z ważnych zawodów na lotnisku jest kontroler ruchu lotniczego, czyli osoba trzymająca pieczę nad bezpieczeństwem samolotów podczas startu, lotu i lądowania. To właśnie od niej zależy los pasażerów na pokładzie. Czy zdajesz sobie sprawę, jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego i z czym wiąże się ta funkcja?

Test na kontrolera ruchu lotniczego

Posada ta wiąże się z wielką odpowiedzialnością, przez co pełnić mogą ją tylko nieliczni. Testy na to stanowisko są tak trudne, że rekrutacje przechodzi tylko jedna osoba na stu chętnych. Tak duża eliminacja śmiałków zastanawia każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w branży lotniczej. Jeśli zastanawiasz się dlaczego tak dużo osób oblewa testy, warto przyjrzeć się jak wygląda egzamin. Ochotników czeka wiele pytań na teście i wiele stresu związanego z upływającym czasem. Najlepsi kandydaci nie mogą poddać się presji i muszą wykazać się z umiejętności szybkiego liczenia, dostrzegania szczegółów, a także logiki, która przypomina znane wszystkim testy IQ. Jak widać na test nie sposób się przygotować, a kontrolerami zostają osoby wszechstronne, które umieją zaadaptować się w nowym środowisku i radzą sobie z wyzwaniami.

Co dzieje się po zdaniu wszystkich testów

Jeśli osoba zaliczy testy, musi liczyć się z nauką i poszerzeniem własnych kompetencji. Praca na lotnisku nie należy do łatwych, a los tysiąca osób sprawia, że zdarzają się także sytuacje skrajnie stresujące. Praca kontrolera wymaga spostrzegawczości i dbania o najmniejsze detale, które często decydują o być albo nie być wielu osób na pokładzie. Trzeba przyznać, że sukces lotów zależy od bardzo wielu jednostek, które współpracują dla wspólnego dobra ogółu. Kontroler ruchu lotniczego to jedna z nich i to spełniająca wyjątkową rolę w tym kolektywie.