Przy wyborze nowego samochodu należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Oprócz wybranego modelu i silnika, powinieneś również zadać sobie wcześniej podstawowe pytanie, czy zamierzasz kupić samochód, czy wziąć go w wynajem długoterminowy?

Jakie są korzyści z zakupu samochodu?

Jeśli możesz kupić samochód i zapłacić za niego w całości, otrzymasz zniżki w wielu salonach samochodowych. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze na zakupie samochodu. Jeśli wybierzesz konkretny samochód na dłuższą metę, ponieważ nie zamierzasz go często zmieniać, otrzymasz bardziej elastyczne opcje. Ponieważ jesteś właścicielem samochodu, możesz swobodnie wybierać modyfikacje, naprawy, ubezpieczenie lub wygląd. W przeciwieństwie do leasingu, masz całkowicie swobodny wybór ubezpieczenia i nie musisz ograniczać swojego przebiegu.

Kolejną zaletą są elastyczne opcje sprzedaży. Na przykład, jeśli zmieni się Twoja sytuacja życiowa i będziesz chciał sprzedać samochód, zawsze możesz to zrobić swobodnie i zgodnie ze swoimi potrzebami. W zależności od formy finansowania, będziesz musiał zwrócić uwagę na to, czy masz spłacony samochód. Dopiero po zapłaceniu pełnej ceny zakupu będziesz w pełni elastyczny. Jeśli nadal jesteś na etapie spłaty, powinieneś uzgodnić wcześniejszą sprzedaż ze swoim partnerem finansowym.

Jakie są wady zakupu samochodu?

Jeśli chcesz kupić samochód, musisz mieć duże rezerwy finansowe, aby zapłacić za samochód. Ponadto samochód znacznie traci na wartości, zwłaszcza w ciągu pierwszych trzech lat po zakupie. Jeśli finansujesz samochód na kredyt, oprocentowanie będzie generalnie droższe niż w przypadku leasingu. Ponadto istnieje ryzyko utraty wartości w razie wypadku. Zwykle, jeśli uczestniczysz w wypadku, otrzymasz tylko wartość rezydualną samochodu, która może zostać zmniejszona na przykład z powodu wysokiej utraty wartości. Jeśli chcesz sprzedać samochód, będziesz musiał sam ponieść wszystkie koszty.

Kiedy opłaca się leasing i jakie są jego zalety?

W przypadku leasingu największą zaletą jest to, że nie potrzebujemy dużego kapitału na start. Jednocześnie można zaplanować model leasingu w bardzo przejrzysty i uporządkowany sposób, ponieważ miesięczne koszty są takie same przez cały okres.

Kluczową zaletą leasingu jest jasna możliwość planowania. Zdecyduj się na pożądany okres leasingu. Zazwyczaj model leasingowy trwa 36 miesięcy, a koszt również nie zmienia się w tym okresie. Miesięczna opłata leasingowa pokrywa wszystkie koszty stałe, takie jak naprawy, ubezpieczenie i koszty stałe objęte ceną zakupu. Kolejną zaletą modelu leasingowego jest zazwyczaj niższy koszt w porównaniu z finansowaniem.

W przypadku leasingu samochodu masz większą elastyczność, ponieważ okres użytkowania pojazdu jest zwykle krótszy niż trzy lata. Po zakończeniu okresu leasingu użytkownik decyduje, czy chce kupić nowy model, czy nadal korzystać z poprzedniego pojazdu. Podczas gdy kupując samochód, narażasz się na ryzyko nieoczekiwanego spadku wartości, w przypadku opcji leasingu nie ponosisz żadnego ryzyka utraty wartości. Nawet jeśli rynek samochodowy całkowicie się zmieni i Twój samochód będzie wart znacznie mniej, ryzyko pozostaje wyłącznie po stronie leasingodawcy.

Model leasingowy daje jedną dużą przewagę, jeśli jesteś samozatrudniony lub prowadzisz własną działalność gospodarczą. W takim przypadku możesz odliczyć opłaty leasingowe od podstawy opodatkowania i czerpać natychmiastowe korzyści finansowe.