Jedną z częstych bolączek właścicieli samochodów jest wymiana akumulatorów w pojazdach, aby te odpowiednio funkcjonowały i nie sprawiały problemu w momencie odpalania samochodu. W dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, czy Poznań istnieje wiele firm zajmujących się taką wymianą, jednak wielu kierowców radzi sobie z tym zabiegiem samodzielnie. Aby samemu zabrać się za zabieg jakim jest wymiana akumulatorów w samochodach musisz mieć wiedzę przynajmniej o podstawowych kwestiach z tego zakresu.

 

Często zdarza się, że dostępne w marketach tanie akumulatory samochodowe przysporzą nam więcej kłopotu z ich eksploatacją niż możemy przypuszczać, dlatego przedstawię podstawowy podział na rodzaje dostępnych akumulatorów:
Najbardziej popularne akumulatory kwasowo-ołowiowe przeznaczone praktycznie do wszystkich rodzajów samochodów od osobowych do ciężarowych.
Stosowane w motocyklach akumulatory żelowe przeznaczone również do zasilania przyczep kempingowych czy pomocniczo w samochodach terenowych.
Zamienniki akumulatorów kwasowo-ołowiowych akumulatory EFB / AFB / ECM coraz częściej wykorzystywane w najnowszych modelach samochodów wyposażonych w rozbudowaną instalację elektryczną.