Zakup opon to przedsięwzięcie, które zawsze stwarza wiele dylematów. Z jednej strony zależy nam na wyborze, który zapewni najwyższe bezpieczeństwo, a z drugiej strony nie nadwyręży zbytnio naszej kieszeni. W tym miejscu mogą pojawić się dwa pytania. Opony całoroczne czy sezonowe? Nowe czy używane? Do poznania odpowiedzi na nie z całą pewnością przybliży poniższy artykuł.

Czy opony całoroczne są lepsze od sezonowych?

Opony całoroczne cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Wynika to głównie z oszczędności, które można poczynić na sezonowej wymianie czy też na zakupie drugiego kompletu. Ogumienie wielosezonowe łączy w sobie najważniejsze cechy opon letnich oraz zimowych, przez co do pewnego stopnia charakteryzuje się uniwersalnością. Jakie są jednak wady takiego rozwiązania?

To, co jest zaletą, w przypadku opon wielosezonowych jest również wadą. Wspomniana wyżej uniwersalność jest wynikiem kompromisu pomiędzy ogumieniem letnim i zimowym. W praktyce oznacza to, że w skrajnych warunkach (mroźnej zimy lub gorącego lata) opony wielosezonowe nie będą się sprawdzać tak dobrze, jak ich sezonowe odpowiedniki. To z kolei przekłada się na szybsze zużywanie.

Nie oznacza to jednak, że nie warto stawiać na ogumienie całoroczne. Warto to po prostu robić w konkretnych okolicznościach. Jakich? Ten rodzaj opon to bardzo dobry wybór do jazdy po mieście oraz dla osób, które nie generują dużego rocznego przebiegu. Znaczenie ma także preferowany styl jazdy. Jeżeli nie jesteśmy fanami szybkiej zwrotnej jazdy, która wymaga dobrych parametrów opon, wersje wielosezonowe są czymś dla nas.

Czy warto kupować opony używane?

Nie da się ukryć, że zakup zestawu nowych opon to całkiem spory wydatek. Jeżeli chcemy pokusić się o ogumienie wyższej klasy, ta cena dodatkowo wzrasta. Wiele osób zastanawia się, czy w ramach oszczędności postawić na opony używane. W Internecie znaleźć można wiele ofert, które podsuwają nam opony po regeneracji. Jednak czy jest to bezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Opony używane mogą posłużyć długo i zapewniać pełne bezpieczeństwo, ale to zależy od ich historii. W związku z tym, decydując się na zakup opon używanych, nie warto korzystać z niepewnego źródła, gdzie nie mamy o nich żadnych informacji. A co konkretnie należy wiedzieć na temat opon używanych?

Przede wszystkim trzeba poznać sposób, w jaki były użytkowane. Czy były dobrze dopasowane do samochodu? Po jakich drogach poruszał się poprzedni właściciel? Ważna jest także ich historia. Pochodzą z normalnego trybu sprzedaży czy z samochodu powypadkowego? To wszystko ma ogromne znaczenie. Najbezpieczniejszą opcją jest jednak zakup nowych opon, sprawdzonych producentów jak np. https://noweopony.pl/opony/nokian, który gwarantuje najwyższą jakość i bezpieczeństwo.