Technologia stosowana coraz częściej w samochodach polegająca na wyposażaniu ich w filtry cząstek stałych takie jak na przykład filtr fap ma za zadanie oczyścić spaliny z cząstek sadzy i tym samym pomóc w ochronie naszego środowiska. Jednak wielu kierowców mimo wszystko decyduje się na usuwanie filtra dpf, czy tym podobnych w swoich samochodach gdyż często wpływają one negatywnie na eksploatację samochodu, zapychanie się filtrów wpływa na to że silnik ma mniej mocy aby pracować.

 

Wielu fachowców w takich miastach jak Łódź, Warszawa, czy innych zajmuje się właśnie usuwaniem takich filtrów z konstrukcji naszego auta. Na czym polega dokładniej filtr fap i dlaczego tak wiele osób jednak decyduje się na usuwanie filtra fap w swoich samochodach?
Filtr przypominający w budowie zwykły filtr powietrza montuje się w układzie wydechowym samochodu, a swoim wyglądem z zewnątrz bardzo przypomina najzwyklejszy tłumnik. W samochodach z takim filtrem powinno stosować się raz na jakiś czas specjalne preparaty mające oczyszczać filtr. Inną metodą stosowaną dosyć często przez kierowców jest wypalanie sadzy polegające na tym, że auto pracuje przez chwilę na wysokich obrotach jadąc z niezmienną prędkością powyżej 60 km/h. Specjalnie opracowane preparaty do oczyszczania filtrów cząsteczek stałych są stosunkowo drogie, a metoda wypalania jest pracochłonna dlatego wielu kierowców woli po prostu udać się do mechanika celem usunięcia filtra.