Dla każdego początkującego hodowcy pająków, wybór pierwszego zwierzęcia może stanowić problem. Aby wybór był najbardziej odpowiedni, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami i opisami zwierząt. Pozwoli to wybrać nam odpowiedniego osobnika, któremu będziemy w stanie stworzyć idealne warunki do życia. Pierwszy pająk, którym zdecydujemy się zaopiekować, powinien mieć jak najsłabszy jad, nie być agresywny i szybki, a także nie należy wybierać delikatnych osobników, raczej trzeba skupić się na tych, które są odporne na ewentualne błędy początkującego hodowcy.

Obecnie wybór gatunków jest naprawdę ogromny. Decyzja o opiece nad pająkiem, jest decyzją bardzo odpowiedzialną. Hodowca powinien zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie mogą pojawiać się ze strony niektórych osobników. Pierwszy pająk powinien być stosunkowo niegroźny dla hodowcy a także dosyć powolny.

Przykładowe pająki dla początkujących:

Ptasznik chilijski

Jest to ptasznik, które idealnie nadaje się dla osób początkujących. Ma bardzo słabą siłę jadu, niską skoczność, a pająk określany jest mianem leniwego. Pająk żyje bardzo długo, samice potrafią przeżyć ponad 20 lat.

Ptasznik czerwonokolanowy

Ten gatunek jest dość odporny na zmiany temperatury oraz otoczenia. Potrafi bardzo długo przeżyć bez jedzenia. Ma bardzo słabą siłę jadu oraz niską skłonność do agresji. Pająk ten jest raczej spokojny, ale należy pamiętać, iż potrafi także reagować szybko.