Każdy troskliwy właściciel nada wszystko kochający swego psa potrafi zrobić wszystko, aby był on w pełni szczęśliwy. Niezwykle ważne jest dbanie o zdrowie pupila. Wówczas jest on wesoły, pełen energii oraz chętnie się bawi. Co wpływa na dobrą kondycję czworonoga?

Rutynowe wizyty u weterynarza a zdrowie psa

Każdy z nas doskonale wie, że chorobom jest lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Zatem jak dbać o zdrowie psa? Nie tylko w życiu ludzi, lecz również zwierząt niezwykle ważną rolę pełnią rutynowe badania. Każdy troskliwy właściciel powinien zatem co roku zabierać swego pupila na kontrolę u weterynarza. Psy starzeją się znacznie szybciej od ludzi, zatem przez jeden rok w ich organizmie może dojść do wielu poważnych, niepokojących zmian. Warto zatem przynajmniej raz w roku upewnić się czy u naszego pupila nie rozwija się jakaś groźna choroba.

Higiena psa a jego zdrowie

Każdy pies może być w pełni zdrowy oraz pięknie się prezentować tylko wtedy, gdy jego właściciel zadba o jego higienę. Przynajmniej raz w tygodniu powinien on poświęcić 15 minut na pielęgnację swego podopiecznego. Bardzo ważne jest dokładne wyczesanie jego sierści. Usunięcie martwych włosów znacznie poprawia krążenie. Podczas wykonywania tej czynności można też sprawdzić czy u psa nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany skórne albo czy nie wbił mu się kleszcz.

Niezwykle ważne jest także regularne czyszczenie psu zębów. Zapobiega to bowiem chorobom dziąseł oraz utracie zębów.

Aktywny tryb życia a zdrowie psa

Na dobre zdrowie czworonogów w ogromnym stopniu wpływa aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby pies zarówno biegał, jak i chodził: raz szybciej a raz wolniej. Ćwiczenia te utrzymują mięśnie psa w odpowiedniej kondycji, wzmacniają pracę serca oraz wspiają układ trawienny.

Prawidłowe żywienie a dobre zdrowie pupila

Odpowiednie odżywianie jest podstawą dobrego zdrowia każdego zwierzęcia. Warto zatem serwować swemu pupilowi wysokiej jakości karmę dostosowaną do jego wieku. Warto zawsze sprawdzić na opakowaniu dawkę, jaką powinien zjadać każdego dnia. Dozowanie odpowiedniej ilości pokarmu sprawia, że pies nie czuje głodu oraz że nie przybiera na wadze. Ważne jest również to, aby zawsze zapewnić swemu pupilowi dostęp do świeżej wody.

Artykuł powstał przy współpracy z petportal.pl