Zakup samochodu to inwestycja na całe lata. Ponieważ sam samochód i jego utrzymanie kosztuje zwykle bardzo dużo, chcemy aby ponosić jak najmniejszą ilość kosztów dodatkowych i nie dokonywać zmian na siłę. Dużą rolę w prawidłowej i komfortowej jeździe odgrywają opony. Gdy wybieramy opony, powinniśmy się dowiedzieć jakie są ich dane, skąd pochodzą i jaki rozmiar pasuje najlepiej do naszego samochodu.

opony dane techniczne

Najlepiej jest kupować opony w autoryzowanym punkcie sprzedaży czy np. salonie samochodowym. Tam mamy pewność, że opony są właściwe i dobrze dostosowane do pojazdu. Może spróbować sami sprawdzić dane naszych opon – często znajdują się one w różnych miejscach. Opony dane techniczne można znaleźć np. w instrukcji pojazdu. Jeśli brakuje tam tej informacji możemy zgłosić się do producenta opon, zajrzeć na jego stronę internetową, a także poradzić się w serwisie wulkanizacyjnym.

Oznaczenia na oponach samochodowych: oznaczenia opon letnich

Warto także zwrócić uwagę na same oznaczenia na oponach samochodowych. Oznaczenia opon letnich zawierają bowiem wiele ważnych informacji, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak dostosować je do danego samochodu – od indeksu prędkości aż po ich samą szerokość