Na rynku dostępnych jest kilka modeli marki Jeep. Można tu wspomnieć o klasycznym Wranglerze, typowo europejskim Compassie, kompaktowym Renegade czy masywnym Gladiatorze. Żaden z nich popularnością nie dorównuje jednak najsłynniejszemu modelowi, jaki na przestrzeni lat został zaprezentowany przez producenta ze Stanów Zjednoczonych. Mowa oczywiście o Jeepie Grand Cherokee. Z czego wynika tak duże zainteresowanie właśnie tym autem? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Historia modelu Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee to młodszy brat modelu Cherokee, następcy ikonicznego Wagoneera, który na rynku zadebiutował już w 1974 roku. Na premierę większego modelu z dopiskiem Grand musieliśmy poczekać do roku 1993, choć już 10 lat wcześniej amerykańscy inżynierowie opracowali wstępny projekt nowego Jeepa. Ten średniej wielkości SUV od początku produkcji oferowany jest jako auto wyższej klasy niż zwykły Cherokee. Debiut pierwszej generacji tego modelu ustanowił nowy wzorzec samochodu terenowego, który od tamtego czasu zaczął być kojarzony z większym komfortem jazdy oraz bardziej luksusowym wnętrzem. I choć od pojawienia się Jeepa Grand Cherokee z kodem fabrycznym ZJ minęły już trzy dekady, auto to nadal uchodzi za wzór elegancji i ekskluzywnego stylu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w salonie samochodowym ADF Auto z Wrocławia, który jest autoryzowanym dealerem marki Jeep: Do tej pory powstało już pięć generacji tego modelu. Każda kolejna jest ciekawsza stylistycznie i lepiej dopracowana pod względem możliwości terenowych i ogólnych właściwości jezdnych. Najnowszy Jeep Grand Cherokee o kodzie WL na Starym Kontynencie oferowany jest wyłącznie w hybrydowej wersji 4xe Plug-In Hybrid. To wyraźny znak, że amerykańska marka odważnie stawia na zrównoważony rozwój i chce stać się globalnym liderem w elektryfikacji pojazdów SUV. Silnik elektryczny pozwala na przejechanie około 40 km bez użycia jednostki spalinowej. Auto w ten sposób wnosi swój wkład w walkę ze zmieniającym się klimatem i degradacją środowiska naturalnego.

Dlaczego Jeep Grand Cherokee jest tak popularny?

Popularność modelu Grand Cherokee wynika z jego wszechstronności. To auto sprawdzające się tak samo dobrze w czasie codziennych dojazdów do pracy, jak i podczas weekendowych wyjazdów na off-road. Mimo zelektryfikowanego napędu najnowsza wersja legendarnego Jeepa nie straciła swojego terenowego charakteru. Model dostępny w ofercie dealera samochodów Jeep z Wrocławia to auto dla osób wymagających dużej przestrzeni użytkowej, zwiększonej funkcjonalności, dobrych osiągów na trasie oraz niespotykanej frajdy w trakcie jazdy w terenie.

Połączenie ekskluzywnego designu oraz wszechstronnych możliwości terenowych doprowadziło Jeepa Grand Cherokee to pozycji lidera wśród najczęściej nagradzanych SUV-ów w historii motoryzacji. Auto może pochwalić się m.in. kilkoma wyróżnieniami w konkursie na „Samochód Roku”. Najnowsza generacja zdobyła najwyższe miejsce w corocznym plebiscycie „The Best SUV to Buy 2022”, czyli na najlepszy samochód do kupienia w danym roku kalendarzowym. Jeep Grand Cherokee V uzyskał najwyższe wyróżnienie wśród nowych samochodów na rok 2022 według magazynu „Autotrader”. Jest też laureatem konkursu „MotorWeek Drivers Choice Award”, organizowanego przez amerykański magazyn telewizyjny „MotorWeek”. Pod koniec 2022 roku nowy Grand Cherokee otrzymał również tytuł „Green Car of The Year 4×4”, przyznawany przez „Green Car Journal”.