Instalacja LPG w samochodzie ma wiele zalet. To nie tylko znaczące obniżenie kosztów eksploatacji auta, ale też wszechstronność, optymalna forma paliwa czy niższa emisja gazów cieplarnianych. Wokół aut zasilanych gazem narosło jednak wiele krzywdzących mitów, przez które nie brakuje kierowców sceptycznie nastawionych do tego rozwiązania. Przedstawiamy najczęściej powielane mity o instalacji LPG.

Mit: instalacja LPG jest niebezpieczna

Wśród niektórych kierowców panuje przekonanie, że zbiornik z gazem może ulec eksplozji. Tymczasem badania ADAC wyraźnie wskazują, że rozerwanie zbiornika nie jest możliwe – przy wzroście ciśnienia bądź temperatury zbiornik wypuszcza część gazu, regulując te parametry. Zagrożenie wybuchem w przypadku aut na benzynę bądź ropę jest wyższe.

Mit: nie można wjeżdżać autem z LPG na parkingi podziemne

Są parkingi podziemne, na które faktycznie nie można wjeżdżać samochodami z LPG. Wynika to jednak z nieprawidłowej wentylacji budynku, a sam zakaz ustanawiany jest przez administratorów i nie ma mocy prawnej. Pojazdy z LPG nie zwiększają zagrożenia wybuchem na terenie nieruchomości.

Mit: instalacja LPG niszczy silnik

Obecnie stosowane instalacje LPG są zaawansowane technologicznie i dostosowuje się je do konkretnego typu silnika. Tym samym dobrze dobrana i wysokiej jakości instalacja od sprawdzonego producenta, jak np. ZENIT Autogas Systems, pozostawia samochód w doskonałej kondycji.

Mit: instalacja LPG ogranicza osiągi

Niewielki rozmiar oraz waga butli gazowej sprawia, że instalacja nie wpływa negatywnie na osiągi samochodu. Co więcej, dzięki możliwości przełączenia auta na spalanie benzyny jest on w stanie pokonać jeszcze dłuższe trasy niż przed montażem LPG.

Mit: instalacja LPG nie jest opłacalna

Wydatek związany z zakupem i montażem instalacji LPG zniechęca wielu kierowców. Jednakże inwestycja ta bardzo szybko się zwraca, ponieważ litr gazu kosztuje około 45% mniej niż litr benzyny. Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja służy przez wiele lat.

Mit: instalację LPG montuje się wyłącznie w starszych autach

Systemy wtrysku gazu produkuje się zgodnie z najnowszymi technologiami. Nie ma więc przeszkód, by montować je nawet w nowych, luksusowych autach. Ponadto LPG jest paliwem ekologicznym, przez co znajduje coraz więcej zwolenników.