Fiat 126 p jest znany już od ponad 40 lat. Po raz pierwszy wyprodukowano go w dniu 6 Czerwca 1973 roku w dawnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. To był samochód, który przez dwadzieścia lat był najpopularniejszym autem na polskich drogach. Był produkowany do 2000 roku.

 

Do tego czasu na polski rynek wjechało ponad 2, 4 miliona samochodów w tym modelu. Łącznie Fiatów 126 p wyprodukowano 3, 3 mln sztuk. Jeżeli chodzi o jego wzornictwo, to jest ono po prostu niezapomniane. Ze względu na to, że jest to bardzo mocno kochany samochód przez Polaków, to doczekał się on licznych sympatycznych przydomków. Chyba najbardziej znanym z nich jest po prostu Maluch. Najmniej miłym określeniem tego samochodu było słowo Kaszlak, ze względu na to, że wydzielał on dużo spalin i nie był zbyt szybki.

Jaki jest koszt Malucha?

Gdy Polski Fiat 126 p wszedł do produkcji, to kosztował 69 tysięcy złotych, czyli około 20 średnich pensji netto. Z tego względu można było powiedzieć, że było to auto luksusowe. Na giełdach samochodowych można było upolować Malucha za około 110 tysięcy złotych. Płynie stąd prosty wniosek, że kto kupić nowego Malucha z fabryki i sprzedał go po kilku latach, to miał co świętować. Czasami przebitka była nawet dwukrotna, gdy samochód był w bardzo dobrym stanie. Podkreślimy jeszcze, że to były czasy, gdy samochody kupowało się nie tylko za żywą gotówkę, ale również za przydział, czyli talon. Taki talon był jak wygrana na loterii. Jeżeli chodzi o Fiat 126p spalanie, to było ono bardzo korzystne.