Psy są zwierzętami, które kochamy i bardzo cenimy. Podobnie jak inne zwierzęta. Ich rola w naszym życiu jest więc bardzo ważna. Pozytywne działanie zwierzaków możemy dostrzec w wielu płaszczyznach. Przykładowo może to być relacja pies-dziecko. Psy korzystanie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka. Uczą się one odpowiedzialności, opiekuńczości, a są to wartości bardzo cenne.

Większość osób pytanych jaką role pełni u nich pies w rodzinie odpowiadają, że bardzo ważną. Nierzadko pojawiają się również określenia, że są one członkami rodziny. Jest to prawda, z którą głównie zgodzą się osoby posiadające takiego u siebie. Pozytywne działanie psów można dostrzec nie tylko u dzieci. Psy posiadają także instynkt opiekuńczy, dzięki któremu chcą obronić nas nawet w sytuacjach, kiedy nie do końca jest taka potrzeba. Pocieszają również w chwilach, gdy jest nam smutno. Są niczym słońce w ciemnym lesie.

Pies to także wielka odpowiedzialność. Musimy zadbać o to, aby niczego mu nie brakowało oraz, aby on także czuł się z nami bezpiecznie. Z pewnością odpłaci nam się dwukrotnie. Przed przyjęciem psa do naszej rodziny warto rozważyć to jakie będzie miał potrzeby. Nie tylko mieszkaniowe, ale także czasowe. Wielu właścicieli zwyczajnie nie ma zbyt dużo czasu na spędzanie czasu ze swoim zwierzakiem. Niektóre psy potrzebują dużo kontaktu z człowiekiem poprzez przykładowo dużą aktywność fizyczną w postaci długich spacerów czy wybiegów. Każdy pies wymaga opieki weterynarza, więc musimy brać pod uwagę fakt, że u nas także może wystąpić taka sytuacja.