Czas zimowy to również czas zmian opon z letnich na zimowe. Zima to szczególny czas dla kierowców, wtedy powinni oni zwrócić szczególną uwagę na jakość elementów dobieranych do auta czy regularnie sprawdzać warunki pogodowe, aby wiedzieć, jak się przygotować do jazdy. Zimą jazda samochodem stwarza więcej zagrożeń niż w czasie innych pór roku. Jeśli pada śnieg, a potem temperatura spada poniżej zera, jesteśmy narażeni na korzystanie ze śliskiej powierzchni, która może być niebezpieczna.

Dobranie opon zimowych

Dobór odpowiednich opon zimowych uwzględnia takie czynniki jak moc samochodu, możliwości finansowe kierowcy, styl jazdy kierowcy, ogólne warunki atmosferyczne panujące w miejscu zamieszkania. Na przykład dla kierowców, którzy jeżdżą spokojnie, nie przyśpieszają zbyt dynamicznie, łagodnie wchodzą w zakręty, zaleca się skorzystanie z opon z ekonomicznej klasy cenowej.

Nowe opony zimowe bieżnik

Nowe opony mają bieżnik o głębokości 8-9 mm. Bieżnik wpływa na stopień przyczepności. Czynniki, które wpływają na zużywanie się bieżnika to temperatura, wilgoć, prędkość, rodzaj drogi.