Wybór pokrycia dachowego to często trudna decyzja, głównie dlatego, że wymiana dachu na nowy to nie tylko czasochłonne przedsięwzięcie, ale również kosztowne. Warto pamiętać, że dachówkę, a także inne pokrycie dachowe, jak na przykład blachę, można z powodzeniem pokryć farbą. Podpowiadamy jakie produkty zapewnią dokładne krycie, a także trwałość i efektowny wygląd na lata.

Zanim przystąpimy do pokrycia dachu nową farbą, musimy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu malowanej powierzchni. Aby mieć pewność, że farby na dachy spełnią swoje zadanie i będzie ozdobą dachu, najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę, która zajmie się usunięciem mchu i brudu, który przez lata osadził się na dachu. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane jeśli dachówka została położona kilka lat wcześniej.

Bardzo ważne w procesie pokrywania dachu farbą jest odtłuszczenie oczyszczonej powierzchni, przed nałożeniem na nią warstwy farby. Taki produkt nie tylko przygotuje dach do dalszych zabiegów, ale także pozwoli na równomierne pokrycie. Preparat do odtłuszczania to również doskonały utrwalacz. Położony „pod farbę” zapobiega przedwczesnemu niszczeniu farby.

Rodzaje farby do malowania dachu

Do pokrycia blachodachówki sprawdzi się farba, która wykazuje wysoką elastyczność i trwałość. Oczywiście nie trzeba wspominać, że musi to być farba, która wykazuje wysoką odporność na ekstremalne warunki atmosferyczne. Dla pewności, najlepiej wybrać produkt, który w nazwie ma informację, że jest farbą do blachy dachowej. Taka farba chroni także przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Można ją również wykorzystać do malowania metalowych rynien, parapetów i ogrodzeń. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, wybierz jeden odcień do wszystkich zewnętrznych elementów, żeby podwórko wyglądało elegancko i spójnie.

Decydując się na zakup farby do malowania dachu, nie trzeba unikać produktów 2w1. Pod tą nazwą kryje się zazwyczaj dodatek gruntu, czyli jest to farba i podkład w jednym. Wystarczy jednokrotne pokrycie dachu warstwą takiej farby, żeby uzyskać elastyczną powierzchnię, która jest odporna na działanie niekorzystnych, zewnętrznych czynników.

Kiedy można malować dach

Malowanie dachu musi być bardzo precyzyjnie zaplanowane. Nawet przejściowa niepogoda może popsuć skrupulatnie przygotowywane odświeżenie dachu. Należy tak zaplanować prace remontowe, żeby w czasie ich trwania nie padał deszcz. Nie może być też zbyt wilgotno, dlatego dobrze by było, aby już minimum 48 godzin wcześniej nie było deszczowo. Sprawdzając prognozy pogody, trzeba zwrócić uwagę na temperaturę – nie może być za ciepło, ani zbyt zimno w czasie malowania dachu. Podobnie ze słońcem, które nie powinno zbyt mocno świecić w dzień prac wysokościowych. Warto też pamiętać, że malowanie dachu należy przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek, w postaci niepogody, która jeśli się popsuje, może pokrzyżować plany remontowe.

Jeśli szukasz farby dachowej, która zapewni ci trwałość dachu na długie lata, sprawdź sklep internetowy, w którym znajdziesz niemal wszystkie dostępne na rynku farmy: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Emalie-i-spraye/Farby-do-dachow/c/b2c-farby-do-dachow.