Szary kolor w różnorodnych odcieniach od kilku sezonów króluje w wielu nowocześnie urządzonych wnętrzach. Aby szarość nie stała się monotonna i nie przytłoczyła zbytnio wnętrza, trzeba koniecznie dobrać do wystroju kolorowe dodatki. Odpowiednio dobrane lustro, poduszki, dekoracje, dywan czy meble potrafią sprawić, że szary salon prezentuje się niezwykle oryginalnie oraz elegancko.

Szary salon – przełamanie wnętrza kolorowymi dodatkami?

Obecnie barwa szara czy popielata jest bardzo modna, niemniej jeśli planujemy urządzić wnętrze w tym kolorze warto zadbać o umieszczenie w nim odpowiednich dodatków.

Przewaga szarego koloru może sprawić, że wnętrze będzie nieco smutne oraz przytłaczające, a zwłaszcza wówczas gdy w salonie będą królowały ciemne odcienie szarości. Szary kolor jest bardzo uniwersalny i w związku z tym jest on doskonałą bazą wyjściową zarówno dla naturalnych, jak i bardziej wyrazistych kolorów.

Osoby które to chcą nieco rozweselić salon oraz dodać mu niesamowitego uroku powinny postawić zawsze na dodatki w kolorze czerwieni, fioletu, turkusu, cytryny czy też zieleni. Poduszki, koce na sofie czy stroik na stole w żywym kolorze potrafią doskonale przełamać szarość i wnieść do wnętrza nieco lekkości oraz powiewu.

W szarym salonie świetnie sprawdzają się także bardziej delikatne barwy, wśród których można wymienić biel, beż, czy kolor oliwkowy. Takie zestawienie kolorów sprawia, że salon nabiera pięknej, a zarazem delikatnej aranżacji. Jeśli do salonu z popielatymi ścianami dodamy dekoracyjną cegłę na ścianę, a na podłodze położymy jasne drewno to wówczas wnętrze stanie się bardzo ciepłe oraz przytulne.

Niezwykle ważne jest, aby podczas urządzania salonu z szarymi ścianami wybrać jedną lub najwyżej dwie mocne barwy wiodące. Zastosowanie dodatków w dużej ilości kolorów może spowodować, że we wnętrzu zapanuje kolorystyczny bałagan. Warto zawsze pamiętać o tym, że poszczególne dodatki w szarym salonie powinny mieć zawsze spójny styl.

Meble, lustro, dekoracje idealne do szarego salonu

Moda na szarości we wnętrzach dotarła do naszego kraju wraz z trendem skandynawskim i od pewnego czasu na dobre zadomowiła się w wielu nowocześnie urządzonych wnętrzach. Co prawda poszczególne odcienie szarości kojarzą się zazwyczaj z chłodem oraz surowym klimatem, niemniej umiejętne udekorowanie szarego wnętrza sprawia, że będzie ono przytulne oraz bardzo nowoczesne.

Jak powszechnie wiadomo bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego wnętrza są odpowiednio dobrane meble. Jeśli w salonie dominują szare ściany, to wówczas warto też wybrać szare fotele, wersalkę czy narożnik, które to zbudują wyjątkową stylizację. Niezwykle pięknie oraz elegancko prezentują się meble tapicerowane z szaro-białym deseniem.

Natomiast jeśli chodzi o dywan, to może on być gładki lub też posiadać ciekawe we wzory. Z kolei obrazy na ścianę powinny być utrzymane w skali szarości, niemniej powinny być przełamane jakąś wyrazistą barwą. Mogą to być obrazy na płótnie, grafiki lub ciekawe zdjęcia.

Obowiązkowym elementem w szarym salonie powinny też być gustownie dobrane lustra. Lustrzana tafla potrafi dodać każdemu pomieszczeniu niesamowitego uroku oraz elegancji. Doskonałym pomysłem jest powieszenie zwierciadła na ścianie, przy której to stoi sofa. Niezależnie od tego jakiego kształtu powiesimy lustro, to zawsze potrafi ono wydobyć z wnętrza to co najpiękniejsze.