Tak naprawdę w życiu występują różnego rodzaju sytuacje. Wiele z nich jest związanych z transportem i z samochodami. Bez względu na to, czy sięgasz po przyczepę, bo masz taką biznesową potrzebę, na przykładu musisz przetransportować towary, czy masz ciekawy wakacyjny wypad, to najpierw warto jest zajrzeć do cennika wypożyczalni oraz spojrzeć na przepisy regulujące używania przyczep do samochodów osobowych.

W jaki sposób kodeks drogowy reguluje stosowanie przyczep?

Na początku warto jest zacząć od prostej definicji. Przyczepa jest pojazdem bez silnika, przystosowanym do tego, żeby łączyć ją z innymi pojazdami. Przyczepa lekka, to taka przyczepa, której dopuszczalna masa całkowita nie jest większa niż 750 kilogramów. Przyczepa nie może mieć również hamulca najazdowego. Przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kilogramów muszą mieć hamulec najazdowy. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że często w czasopismach profesjonalnych, gdy opisuje się sytuację związaną z przyczepami, to używa się pojęcia DMC. Oznacza ono dopuszczalną masę całkowitą.

Jaka jest maksymalna długość pojazdu z przyczepą?

Zespół pojazdów może być złożony co najwyżej z trzech pojazdów. Natomiast zespół ciągnięty przez pojazd silnikowy inny niż ciągnik rolniczy albo pojazd wolnobieżny z dwóch pojazdów. Maksymalna długość pojazdu z przyczepą, jak została ona uregulowana w prawie? Długość zespołu dwóch pojazdów nie może być większa niż 18,75 m, a trzech pojazdów 22 m. Od tej zasady oczywiście są pewne wyjątki.