Frezowanie to obok toczenia najpopularniejsza metoda obróbki skrawaniem. Proces frezowania najczęściej odbywa się w ten sposób, że narzędzie wykonuje ruch obrotowy oraz posuwisto – zwrotny, a element jest nieruchomy. Istnieją też metody w których ruchy posuwisto – zwrotne wykonywane są przez element i narzędzie jednocześnie. Kształt freza jest skomplikowany, ale najczęściej ma charakter przerywany co tylko cyklicznie zapewnia kontakt z obrabianym materiałem.

Jakie możemy napotkać narzędzia do frezowania

Frezy walcowe służą najczęściej do obrabiania powierzchni płaskich. Narzędzie posiada ostrza o kształcie linii śrubowej, które znajdują się tylko na zewnętrznej powierzchni. Na ostrzach, krawędzie skrawające są pochylone. Jest to bardzo ważna cecha, które niweluje siły generujące drgania oraz siły osiowe. Dzięki temu frezowanie jest łatwiejsze, a materiał obrabiany ma zdecydowanie lepszą powierzchnię wykonania. Materiałem z którego wykonany jest ten rodzaj freza to stal szybkotnąca ( HSS ). Istnieją tez odmiany, które wykonane są ze stali szybkotnącej z dodatkiem kobaltu, który zwiększa twardość oraz maksymalną temperaturę pracy.

Frezy walcowo czołowe występują jako odmiany trzpieniowe lub nasadzane. Różnica między nimi jest taka, że frez trzpieniowy posiada własny trzpień, a frez nasadzany wymaga dodatkowego trzpienia mocującego. Cena frezów jest uzależniona od jego rodzaju oraz średnica a także materiału z jakiego jest wykonany ( https://artykulytechniczne.pl/frezy.html ).

frez dwupiórowy do rowków

Jest to ciekawe rozwiązanie pod kątem ekonomicznym. Brak trzpienia bowiem znacznie obniża koszty produkcji oraz zmniejsza ilość wymaganego miejsca w magazynie. Odmiana walcowo – czołowa charakteryzuje się tym, że krawędzie ostrzy usytuowane są śrubowo na powierzchni zewnętrznej oraz prostoliniowo na powierzchni czołowej. Dzięki temu możliwa jest obróbka nie tylko po obwodzie ale również wgłęb obrabianego przedmiotu.

Frezy trzpieniowe do metalu stosowane są najczęściej do wykonywania rowków i kanałków w miejscach trudno dostępnych. Zbudowane one są z części chwytowej, dzięki której można zamocować narzędzie do frezarki oraz ostrza, które wykonuje właściwą pracę skrawania. Frezy trzpieniowe o małych średnicach to frezy palcowe. Mogą one mieć charakter walcowy, kiedy to ostrza o linii śrubowej znajdują się na powierzchniach bocznych narzędzia lub charakter walcowo – czołowy, kiedy to ostrza znajdują się na czole freza i pozwalają dodatkowo na frezowanie wgłębne materiału.
Frezy trzpieniowe lub inaczej frezy palcowe ( https://artykulytechniczne.pl/frezy-palcowe-do-metalu.html ) mogą posiadać różne zakończenie.

Może ono być proste, kuliste lub kształtowe. Dzięki temu można w różny sposób kształtować obrabianą powierzchnię. Bardzo ważne są też rowki wiórowe oraz liczba ostrzy. Te parametry zależą głównie od rodzaju obrabianego materiału oraz tego czy dane frezowanie jest zgrubne czy wykańczające. Jeżeli jest to obróbka zgrubna, to rowki wiórowe musza być większe, a liczba ostrzy mniejsza. Jeżeli jest to zaś frezowanie wykańczające to rowki wiórowe są mniejsze, a liczba ostrzy rośnie. Materiałem najczęściej stosowanym do produkcji frezów trzpieniowych i palcowych jest stal szybkotnąca lub węgliki spiekane.

frez palcowy do metalu

Frezy piłkowe tarczowe stosuje się do wykonywania kanałków oraz rowków. Mają one postać krążka, których ostrza znajdują się tylko na obwodzie powierzchni walcowej lub dodatkowo na powierzchni czołowej. Ostrza mogą mieć różną postać, od prostych po naprzemianskośne do naprzemianskośnych dzielonych. Wszelkie pochylenie krawędzi skrawających ma pozytywne znaczenie ponieważ zmniejsza ono drgania oraz siły osiowe, które negatywnie wpływają na jakość frezowanej powierzchni. Odmiana dzielona frezów tarczowych pozwala na dopasowanie szerokości frezowania i stosowana jest do wykonywania ciasno tolerowanych rowków ( frezy do metalu sklep ) .
Frezy krążkowe stosuje się do trudnych powierzchni kształtowych, które posiadają wiele krzywizn. Takie frezy mogą mieć postać: wypukłą, półokrągłą, wklęsłą lub ćwierć okrągłą. Frezy krążkowe mają postać najczęściej narzędzi nasadzanych. Wykonują one w materiale kształt półokrągły.
Frezy ślimakowe stosowane są przeważnie do obróbki obwiedniowej powierzchni obrotowej. Przykładem przedmiotów obrabianych takimi frezami to koła zębate, ślimacznice, wielowypusty, koła łańcuchowe.